Zanim metale trafią do użytku to na etapie produkcji różnych elementów są poddawane obróbce. Istnieje wiele jej sposobów, a jednym z nich jest wykorzystanie wysokiej temperatury. Obróbka cieplna, bo o niej mowa, może nieść ze sobą dużo pozytywnych skutków.
W skrócie, obróbka cieplna metali polega na zmianie chemicznych, fizycznych i mechanicznych właściwości materiału. Do tego celu stosuje się specjalnie dostosowany sprzęt realizujący odpowiednie chłodzenie i ogrzewanie. Jest ona powszechnie stosowana w hutnictwie, spawalnictwie, a także przy formowaniu stalowych produktów na gorąco. Z jej wykorzystania płynie sporo pozytywnych następstw.
Po pierwsze, pomaga uzyskać wysoką wytrzymałość, przez co produkt będzie trwały i odporny na negatywne czynniki zewnętrzne. Może to mieć kluczowe znaczenie w kwestii zapobiegania korozji oraz odporności na zużycie. Proces ten redukuje także chropowatość tworzywa, co ułatwia jego późniejszą obróbkę, np. skrawaniem. Właściwości mechaniczne oraz plastyczne metalu zostają znacznie polepszone, a jego struktura pozwala na wykorzystanie wszędzie tam, gdzie oczekiwania jakościowe stoją na bardzo wysokim poziomie.
Warto wspomnieć również o zwiększonej twardości metalu, który dzięki temu nie będzie tak łatwo narażony na uszkodzenia. Trzeba pamiętać, że efekty mogą nieznacznie różnić się w zależności od sposobu dokonania takiej obróbki. Istnieje bowiem kilka metod jej przeprowadzania. Wszystkie z nich prowadzą jednak do podobnych rezultatów.