Co potrzebne jest w tartaku?

Technika i motoryzacja
przystan-informacji
Co potrzebne jest w tartaku?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Tartak to rodzaj zakładu produkcyjnego, w którym dochodzi do wytwarzania tarcicy. Jest ona asortymentem drzewnym powstającym w wyniku procesu tarcia drewna okrągłego. Odbywa się on właśnie wewnątrz tego typu budynku. Uzyskany materiał możemy podzielić w zależności od stopnia jego obróbki na obrzynany i nieobrzynany. Dalszy podział odbywa się ze względu na wymiary uzyskanego produktu. Mogą to więc być deski, bale, listwy, łatwy, krawędziarki lub belki. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się we właściwych Polskich Normach (PN).

Jak wyposażyć nasz tartak?

Współczesny tartak zajmuje się nie tylko produkowaniem tarcicy, ale również oferuje swoim klientom usługi obróbki i cięcia drewna. Aby zwiększyć zyski osiągane przez nasze przedsiębiorstwo, niezbędna jest maksymalizacja produktywności zakładu. Istotnym elementem tego procesu jest zaopatrzenie się we właściwe maszyny i narzędzia. Właśnie te pierwsze odgrywają istotną rolę, gdyż od ich jakości zależy skuteczność wprowadzonej przez nas automatyzacji. Na rynku są dostępne liczne elektryczne urządzenia do obróbki drewna, każde z nich obsługujące konkretną czynność stolarską. Absolutną podstawą jest pilarka, zwana również trakiem. To właśnie za jej pomocą dochodzić będzie do cięcia drewna. Ważną kwestią jest wybranie odpowiedniego rodzaju sprzętu dopasowanego do rozmiarów obrabianego przez nas surowca.

Różne modele cechują się inną dokładnością, jakością oraz intensywnością pracy. Zazwyczaj tartaki zaopatrują się w traki z piłami tarczowymi oraz taśmowe, przy czym te drugie są bardziej popularną opcją. Wynika to przede wszystkim z możliwości obsługi większych bel drewna. Jest to wyjątkowo przydatne w działalności na skalę przemysłową. Ponadto korzystają z niezwykle cienkich ostrzy, które skutecznie potną przerabiany kawałek materiału na drobniejsze części. Tego typu traki przeznaczone są do dużej intensywności pracy. Tym samym pozwalają w bardzo krótkim czasie obrobić duże ilości drewna. Są doskonałym dodatkiem do naszego tartaku, jeśli szukamy sposobów na polepszenie wydajności produkcji. Z kolei piły taśmowe oferują o wiele więcej finezji podczas swojej pracy. Pozwolą z dużą precyzyjnością wycinać kąty oraz wykonywać inne nacięcia niestandardowe.

W celu sprawnego wiercenia otworów w drewnie nie obejdzie się bez wiertarek. Dobrym pomysłem jest wybranie typu kolumnowego, który jest stabilnie mocowany do stołu roboczego. Dzięki temu uzyskujemy wysoką precyzję obróbki i poradzimy sobie z twardszym drewnem. Wybierając wiertarkę do naszego tartaku, wystarczy zwrócić uwagę na trzy parametry. Pierwszym z nich jest jej moc, która najlepiej, żeby była jak największa. Wtedy nie sprawią jej żadnego problemu bardziej wymagające surowce. Nie warto inwestować w modele o mocy mniejszej niż 700 W. Kolejnym istotnym aspektem jest średnica jej wierteł. Każda wiertarka kolumnowa posiada ograniczenia w tym zakresie. Warto pamiętać, że oprócz maksymalnej średnicy trzeba zwrócić uwagę na jej wartość minimalną.

W wielu przypadkach powinniśmy dążyć do robienia jak najmniejszych dopuszczalnych otworów. W tym przypadku poprawny wybór zależy od naszych wymagań. Ostatnia ważną właściwością jest prędkość obrotowa danego modelu. Również tutaj interesują nas obie granice zakresu. O ile większa szybkość obracania się wiertła pozwala na wydajniejsze wiercenie, to nie da się obrabiać w ten sposób wyjątkowo twardych materiałów. Przy tego typu drewnie wolniejsze obroty pozwolą na sprawniejsze odprowadzanie wytwarzanego ciepła. W ten sposób przedłużamy żywotność naszego sprzętu. Optymalna prędkość maksymalna wynosi 2500 obrotów i w zasadzie taka maszyna powinna nam wystarczyć.

Co jeszcze przyda się w tartaku?

Oczywiście żaden tartak nie obejdzie się bez wystarczającej ilości sprzętu do pracy manualnej. Przydadzą się przede wszystkim, gdy niezbędne będzie delikatniejsze podejście do obróbki, niż je w stanie to zapewnić maszyna. Dlatego też nie możemy zapomnieć o takich narzędziach ręcznych do drewna jak chociażby dłuta stolarskie, czy też strugi. Najlepiej posiadać kilka kompletów różnych dłut, aby móc poradzić sobie w każdej sytuacji. Warto zwrócić uwagę na jakość brzeszczotu, który powinien być wykonany ze stali hartowanej. Kształt ich przekroju wpływa na to, do czego będziemy mogli ich użyć. Wybierając komplety, dobrze jest dopasować je do rodzaju drewna, które przerabiamy w naszym zakładzie.

Dobrze jest też zaopatrzyć się w liczne narzędzia do szlifowania typu papieru ściernego, szczotek drucianych, ściernic, tarników z niewielkimi kolcami oraz pilników z równolegle umieszczonymi nacięciami. Pamiętajmy, że to, jaki papier ścierny powinniśmy użyć, zależy od typu drewna. Przykładowo, jeśli cechuje się one swoją miękkością, to najwłaściwszym wyborem będzie papier z grubszym ziarnem. Potrzebne nam będą również narzędzia do frezowania oraz wyrównywania kształtu drewna. Mowa oczywiście o strugach, znanych też jako heble. To one skutecznie zedrą stare powłoki oraz zaokrąglą krawędzie. Najprzydatniejsze będą modele z ergonomiczną budową z odpowiednimi nożami w komplecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
W co powinny być wyposażone magazyny?
W co powinny być wyposażone magazyny?
Rekomendowane
Typy kluczy warsztatowych i ich zastosowanie
Typy kluczy warsztatowych i ich zastosowanie
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego warsztatu – zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego – są rozmaite klucze. Wykorzystuje się je […]
Polecamy