Drukowanie offsetowe to obecnie najbardziej zaawansowana metoda druku płaskiego. Obecnie drukowanie offsetowe możemy podzielić na dwa typy: druk wodny i bezwodny. Różnica jest zasadnicza – drukarnia offsetowa wykorzystuje wodę lub nie w procesie drukowania. Technika ta polega na tym, że obraz przenosi się z płaskiej formy drukowej z pomocą cylindra pośredniego, który pokryty jest obciągiem.
Co oznacza metoda ”druku płaskiego”. Otóż chodzi tu przede wszystkim o to, że elementy drukujące i niedrukujące matrycy są umieszczone na tym samym poziomie. Jako matryca wykorzystywana jest cienka blacha aluminiowa poddana zmatowieniu, aby uzyskać większą powierzchnię nośną dla dwóch czynników: drukującego i nawilżającego.
Drukarnia offsetowa drukuje głównie gazety, czasopisma, prospekty, książki czy gazety. Najczęściej drukowanym materiałem jest oczywiście papier. Warto podkreślić, że zadruk typu offsetowego nie posiada dużej gamy materiałów do wydruku. Wyróżnia się jednak bardzo dobrą jakością druku, szybkością i dość niskim kosztem wykonywania wydruku. Powoduje to, że udział druku offsetowego na całym rynku drukarskim to ponad sześćdziesiąt procent. Szczególnie korzystne jest drukowanie offsetowe w przypadku dużych nakładów ulotek, plakatów, czy druku książek. Dobrze sprawdza się przy druku formatów większych niż A3 nie będących jednak drukami wielkoformatowymi. Offset możemy podzielić także na druk arkuszowy i zwojowy, czyli rolkowy.
Druk offsetowy często nazywany jest współczesną litografią. Wywodzi się ze specjalnej techniki litografii, gdzie jako matrycę wykorzystywano specjalnie przygotowany kamień.