Certyfikacja wyrobów spełniająca ustalone na wysokim poziomie normy, jest zjawiskiem kojarzącym się pozytywnie. Wywołuje myśl, że skoro produkt posiada certyfikat to jego jakość jest ponadprzeciętna. Informacja taka dla klienta jest bardzo cenna i świadczy o zaangażowaniu producenta w dążeniu do wysokiej jakości swoich wyrobów, co ściśle wiąże się z chęcią sprostania oczekiwań stałych i potencjalnych odbiorców.
Certyfikacja oznacza wzrost pozycji firmy na rynku, zwiększa się zaufanie do niej. Oznacza to, że ktoś wcześniej przeprowadził proces, w wyniku którego wyroby firmy zostały poddane ocenie, produkty musiały spełnić wysokie wymagania. Certyfikat wystawia osoba z zewnątrz, niezwiązana bezpośrednio z firmą, które opinia jest niezależna, dlatego tym bardziej cenna w oczach klientów. Z drugiej strony, firma, która ubiega się o niego, jest pewna swoich wyrobów.
Uzyskanie certyfikacji według normy ISO 9001 potwierdza, że firma stosuje System Zarządzania Jakością na najwyższym poziomie. Jest jednocześnie uznawana globalnie i w ten sposób wykracza poza rodzime granice. Staje się bardziej konkurencyjna na tle innych firm i zwiększa swoje szanse, by zaistnieć na rynkach zagranicznych.
Certyfikat wydawany jest na określony czas, co wymaga od firmy pracy nad swoim produktem, by utrzymać jakość na wysokim poziomie i tym samym nie zawieść zaufania klientów. Wysoki poziom dotyczy całokształtu działalności, gdyż nie jest możliwe, by tylko jeden z obszarów działał perfekcyjnie a inne nie. O zaletach wdrożenia ISO 9001 można przeczytać na https://www.pcc-cert.pl/wdrozenie-iso-9001/.