Czytniki RFID – co warto o nich wiedzieć?

Technika i motoryzacja
przystan-informacji
Czytniki RFID – co warto o nich wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Skrót RFID (ang. radio frequency identification) oznacza identyfikację przy użyciu fal radiowych. Ta technologia umożliwia nie tylko odczyt i zapis danych, ale także błyskawiczne zasilanie chipów, których głównym zadaniem jest przechowywanie danych. Na rynku można znaleźć czytniki RFID wyróżniające się różnymi parametrami. Wybrane modele umożliwiają zapis oraz odczyt danych z kilku centymetrów. Inne natomiast nawet z kilkunastu metrów.

Jakie korzyści oferuje system RFID?

Jednym z głównych elementów opisywanego systemu jest czytnik, który w zależności od potrzeb użytkowników, może być mobilny lub stacjonarny. Urządzenia tego typu są wyposażone w antenę, której zadaniem jest wysyłanie i odbieranie danych. System RFID jest wykorzystywany m.in. w logistyce i magazynach, w handlu, przemyśle i przede wszystkim w kontroli dostępu. Dzięki niemu można w stosunkowo krótkim czasie zautomatyzować procesy i znacząco podnieść wydajność pracy. Czytniki RFID cechują się szerokim zakresem temperatury roboczej, dzięki czemu mogą być z powodzeniem montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki bardzo niskiemu poborowi energii elektrycznej, ich działanie praktycznie nie ma wpływu na wysokość rachunków za prąd.

Czytnik RFID – dodatkowe informacje

Opisywane czytniki, w zależności od modelu, są wyposażone w różnego rodzaju interfejsy. Jednym z nich jest USB, dzięki któremu użytkownik może bezpośrednio podłączyć urządzenie do komputera. Czytniki tego typu wykorzystują driver WinUSB oraz z klasy USB Device (WCID). Z kolei modele działające na podstawie interfejsu RS485 są używane do przesyłania danych na znaczne odległości. Na rynku można spotkać także czytniki RFID z interfejsem Wiegand, który umożliwia bezproblemowe podłączenie do kontrolerów różnych producentów.

Częstotliwości pracy czynników RFID

Kluczowym parametrem przy wyborze czytników jest częstotliwość ich pracy. Wyróżniamy trzy rodzaje częstotliwości, z których pierwsza jest określana jako niska. Urządzenia tego typu najczęściej wykorzystują wartość 125 kHz, natomiast rzadziej 134 kHz. Takie czynniki pozwalają na odczytywanie i zapisywanie danych z odległości do 10 cm. Z kolei modele pracujące z wykorzystaniem częstotliwości 13,56 MHz pozwalają na odczyt i zapis danych z odległości do 150 cm. Najbardziej zaawansowane czytniki RFID umożliwiają zapis i odczyt danych do 15 m. Urządzenia tego typu działają na podstawie częstotliwości zawierającej się w zakresie od 860 MHz do 960 MHz. Warto wspomnieć, że wybrane modele mogą być wyposażone w dodatkowe anteny, które znacząco zwiększają obszar pola magnetycznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
W co powinny być wyposażone magazyny?
W co powinny być wyposażone magazyny?
Rekomendowane
W jaki sposób transportować sprzęty elektroniczne, aby nie uległy zniszczeniu?
W jaki sposób transportować sprzęty elektroniczne, aby nie uległy zniszczeniu?
Większość ludzi na co dzień korzysta z rozmaitych urządzeń elektronicznych – np. laptopów, telewizorów czy tabletów. Są to niestety konstrukcje […]
Polecamy