Pierwsza pomoc jest podstawową formą opieki w przypadku urazów lub nagłej choroby. Obejmuje ona wstępną ocenę, stabilizację poszkodowanego, a w razie potrzeby zapewnienie doraźnej pomocy medycznej w celu utrzymania życia lub zmniejszenia cierpienia do czasu przybycia bardziej zaawansowanego personelu medycznego.
Procedury pierwszej pomocy są zazwyczaj wykonywane przez laików. Pierwszą pomoc może udzielić każdy przeszkolony w jej udzielaniu, w tym pracownicy służby zdrowia (np. ratownicy medyczni), inni pracownicy służb ratowniczych (np. funkcjonariusze organów ścigania) lub przeciętny obywatel z pewnym przeszkoleniem w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Zakres pierwszej pomocy jest ograniczony do stanów „zagrażających życiu”, czyli takich, w których szybkie działanie (w ciągu kilku minut) może zapobiec trwałej niepełnosprawności lub śmierci. W większości przypadków dalsze leczenie nie jest dostępne i może nie być nic więcej, co można zrobić przed przybyciem profesjonalnej pomocy medycznej.[1]
Podstawowe podtrzymywanie życia odnosi się do podawania komuś ucisków klatki piersiowej podczas zatrzymania krążenia i sztucznej wentylacji za pomocą maski z zaworem workowym lub innego urządzenia w celu utrzymania przepływu tlenu przez płuca, dopóki nie zostanie on przetransportowany do szpitala w celu dalszego leczenia.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak można komuś uratować życie to kpp Poznań, jest miastem, gdzie występuje wiele ośrodków przygotowawczych.