Wady wzroku u dzieci są przypadłością dość powszechną. Oczywiście nie wszystkie z nich są bardzo poważne i wiele z nich można rozwiązać w prosty sposób. Do najczęstszych wad występujących u dzieci zaliczyć należy krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz skłonności do lekkiego zeza. Są to jednak wady, nad którymi warto pracować, i to jak najszybciej.
Na pewno skutecznym rozwiązaniem będą soczewki ortokorekcyjne. Zakładane są one na noc i mają na celu wpływać na naturalną soczewkę oka w taki sposób, aby utrzymywać ją w odpowiedniej pozycji w ciągu dnia. Dzięki temu noszenie soczewek w ciągu dnia nie jest już konieczne. Taka metoda nie sprawdzi się jednak przy każdej wadzie, dlatego koniecznie wymaga ona konsultacji lekarskiej w celu omówienia oraz ocenienia danej wady. Soczewki tego typu są jednak bardzo często stosowane u dzieci oraz młodzieży, ponieważ do pewnego stopnia mogą one nawet zastopować rozwój wady i zatrzymać ją na zawsze lub na dłuższy czas.
Istnieje też alternatywa – regularne ćwiczenia Leniwe oko można zaktywizować odpowiednim zestawem ćwiczeń, wzmacniając mięśnie gałki ocznej. Pozwalają one na wypracowanie umiejętności odpowiedniego utrzymywania oka w taki sposób, aby nie powodować zeza. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci, ponieważ posiadają one na tyle elastyczne mięśnie, że bez problemu można je wypracować. W tym przypadku, im wcześniej zacznie się takie ćwiczenia, tym lepiej, a rezultaty faktycznie mogą być widoczne i utrzymać się nawet permanentnie. Konieczna jest jednak systematyczność.