W ostatnich latach coraz więcej mówi się o ekologicznych domach. Pod pojęciem tym kryją się budynki, które określa się jako bezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i samych mieszkańców. Osiąga się to poprzez zastosowanie naturalnych materiałów nieemitujących niebezpiecznych substancji oraz rozwiązań technologicznych, które pozwalają na zminimalizowanie zużycia prądu, jak i ciepła. Istotne jest także stosowanie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Projektując własny dom, warto więc zwrócić uwagę na nowoczesne technologie pomagające spełnić te założenia. Jakie?
Jednym z głównych powodów powstawania smogu jest używanie złej jakości węgla w okresie grzewczym. Warto rozważyć więc alternatywne sposoby dostarczenia ciepła do domu, na przykład takie jak piece na ekogroszek. Jest to paliwo także wytwarzane z węgla, ale posiada dużo mniej siarki oraz wysoką kaloryczność. Podczas jego spalania powstaje niewiele popiołu.
Wykorzystanie tego praktycznie niewyczerpalnego źródła energii, to rozwiązanie chętnie stosowane w tego typu budynkach. Na dachu lub na terenie posesji umieszcza się specjalne kolektory słoneczne, których zadaniem jest przekształcanie energii z promieniowania słonecznego na prąd elektryczny, a także ciepło. Można je wykorzystać na przykład do podgrzania wody w domu.
Jest to system odzyskiwania ciepła z powietrza wydmuchiwanego przez wentylację. Zastosowanie rekuperacji ma za zadanie z jednej strony zapewnić świeże powietrze w pomieszczeniach, a z drugiej zapobiegać stratom ciepła. Tym samym poprawia się całkowity bilans budynku i obniżają koszty ogrzewania.