Statystki pokazują, że niemal 10% Polaków podjęło się emigracji zarobkowej za granicą. Najczęściej celem wyjazdu są zachodnie kraje Unii Europejskiej. Zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły. Gdzie Polacy najczęściej jeżdżą pracować i dlaczego akurat tam?
Na pracę Polaków zawsze otwarci są nasi zachodni sąsiedzi. Jeśli chodzi o takie oferty pracy Niemcy poszukują pracowników fizycznych, ale również kierowników hal czy specjalistów. Można znaleźć je niemal na każdym portalu z ogłoszeniami. Kraj ten jest otwarty zarówno na osoby bez doświadczenia, jak i na specjalistów. W przypadku tych ostatnich często jest to dział usług w takich branżach jak hydraulika, spawanie czy montowanie części. Dla osób bez większych kwalifikacji czeka praca w magazynie, przy zbiorze owoców lub opiece osób starszych. Niemcy są także otwarte na osoby po szkołach wyższych, trzeba jednak odpowiednio opanować język.
Po Brexicie coraz mniej osób decyduje się na Wyspy Brytyjskie. Zamiast tego coraz częstym celem wyjazdów stała się Skandynawia. Bardzo popularna jest Szwecja, gdzie poszukiwani są kucharze, kelnerki, stolarze czy cieśle. W Norwegii z kolei można załapać się na pracę przy rybołówstwie. Wiele osób bez doświadczenia wybiera się do pracy w Holandii czy Belgii, gdzie bardzo łatwo o dobrze płatną pracę w halach produkcyjnych czy uprawianiu warzyw.