Proces optymalnego korzystania z sauny fińskiej dzieli się na trzy podstawowe etapy:
W trakcie procesu ciało jest na przemian ogrzewane i schładzane.
Pierwszym etapem jest przygotowanie organizmu do skorzystania z sauny. Przed wizytą nie wolno dużo jeść, ale wyprawa z pustym żołądkiem również nie jest wskazana. W celu zapewnienia lepszego pocenia się, warto wypić sok lub herbatę. Przed samym wejściem do kabiny sauny, należy przygotować organizm poprzez ciepłą kąpiel lub prysznic i dokładne osuszenie ciała.
Należy pamiętać, że z sauny najlepiej korzystać nago.
Długość wizyty w saunie powinna zależeć od kondycji organizmu i doświadczenia, jednak wizyta nie powinna przekraczać kilkunastu minut na sesję. Zazwyczaj jest to od 8 do 12 minut. Ze względu na specyficzne warunki
– bardzo wysoką temperaturę, zaleca się oddychać przez usta.
Po sesji w saunie fińskiej należy wychłodzić organizm. Robi się to w sposób następujący:
– szybkie schłodzenie zimną wodą pod prysznicem lub wskoczenie do basenu
– ostudzenie płuc poprzez wdychanie i wydychanie powietrza na świeżym powietrzu
– kąpiel stóp w gorącej wodzie i odpoczynek na leżące.
Po skończonym chłodzeniu, można powrócić do sauny na kolejną sesję, jednak jest to polecane tylko osobom, które mają większe doświadczenie w saunowaniu. Dla początkujących może to być zbyt męczące. Najważniejsze to słuchać swojego organizmu i nie przesadzać. Więcej niż dwie sesje saunowania są ogromnym obciążeniem dla organizmu i nie dają już żadnych pozytywnych efektów, dlatego nie ma sensu, żeby powtarzać proces.
Jeśli planujesz zakup sany do domu lub ogrodu, sprawdź oferty sklepów internetowych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz typu: “sauna fińska Warszawa” z pewnością znajdziesz dużo ciekawych ofert w swojej okolicy.
Artykuł napisany we współpracy z Panem Żakiem, który od 20 lat jest producentem saun.