Teren budowy to strefa, w której prowadzone są zarówno prace typowo budowlane, jak i monterskie (zazwyczaj na sporych wysokościach). Dlatego też jednym z priorytetów jest tutaj zapewnienie optymalnego bezpieczeństwa osobom postronnym. Wykorzystuje się w tym celu rozmaite konstrukcje ochronne i oznaczenia o charakterze informacyjnym oraz ostrzegawczym. Podstawowe wymagane zabezpieczenia to panele ogrodzeniowe pełne, wykonane z grubej blachy, o minimalnej wysokości 1,5 m.
Oprócz wspomnianych we wstępie paneli, do zabezpieczania placu budowy służą również specjalne barierki przenośne – metalowe lub plastikowe. Za ich pomocą oznacza się głównie wykopy o głębokości co najmniej 1 m, ale też miejsca, do których nie mają wstępu osoby nieupoważnione. Inne używane powszechnie konstrukcje to balustrady przeznaczone do ochrony punktów zagrożonych spadaniem z wysokości różnych przedmiotów, a także daszki ochronne montowane nad newralgicznymi przejazdami, przejściami i stanowiskami pracy (na wysokości minimum 2,4 m). Wymienione elementy można bez problemu kupić lub wynająć od tej specjalistycznej firmy: https://easyfence.pl/.
Na terenie budowy nie powinno ponadto zabraknąć następujących oznaczeń:
– żółtej tablicy informacyjnej – określającej rodzaj prowadzonych robót, dokładny adres, numer pozwolenia, dane kontaktowe organu nadzoru budowlanego, dane inwestora i wykonawcy oraz numery telefonów alarmowych
– tablic ostrzegawczych – m.in. „Roboty na wysokości”, „Przejścia nie ma”, „Nie dotykać. Urządzenie elektryczne” czy „Głębokie wykopy”
– znaków BHP – zakazu, ostrzegawczych, nakazu i informacyjnych
– typowych znaków ochrony przeciwpożarowej – np. „Droga pożarowa”, „Gaśnica”