Folia stretch jest bardzo pomysłowym wynalazkiem. Znacznie ułatwia pakowanie różnych przedmiotów, ponieważ jej właściwości powodują przyleganie do ich powierzchni, a także swoiste „klejenie” się kolejnych warstw. Folia również jest bardzo rozciągliwa, dzięki czemu możliwe jest ułożenie towaru w taki sposób, by był on ciasno zwarty ze sobą.
Cena folii jest wysoka, przez co rzadko może sobie pozwolić na jej zakup zwykły Kowalski. Wynika to z tego faktu, że produkcja tego materiału pakującego jest bardzo skomplikowana, potrzebne są do niej specjalne maszyny, których cena bywa bardzo wysoka. Z tego też powodu folie te wytwarzane są głównie w bogatszych krajach, które jest stać na to, by skompletować pełen wachlarz urządzeń produkcyjnych. Jednakże planuje się uruchomienie fabryki również w Polsce. Folia może być wytwarzana na dwa sposoby: Pierwsza to metoda rozdmuchu, a druga to metoda wylewu maszynowego. Metody te nieco różnią się od siebie i mają swoje wady i zalety, ale końcowy produkt jest zazwyczaj bardzo podobnej charakterystyki. Folie typu stretch są foliami polietylenowymi, jednak czasem w procesie produkcji dodaje się również domieszki polimeru polipropylenowego. Używane są również dodatkowe surowce o bardzo niskiej gęstości (ULDPE).
Folie stretch są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ produkuje się je w formie długiej wstęgi, która nawijana jest na tuleje, które mogą występować w różnych długościach i średnicach. Możliwe jest również uzyskanie różnych stopni przezroczystości folii, dzięki czemu można odpowiednio oznakować, lub całkowicie zasłonić pakowany towar.