Umowa B2B to rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają osoby wykonujące tzw. wolny zawód, świadczących często usługi na rzecz rożnych zleceniodawców. Jest to atrakcyjna alternatywa dla standardowej umowy o pracę, przy czym w przypadku B2B obowiązują relacje biznesowe, polegające na wykonaniu konkretnych usług na rzecz klienta.
Praca na swoim, czyli wspomniane samozatrudnienie, to doskonała alternatywa dla osób, które chcą wykonywać obowiązki zawodowe w nienormowanych godzinach pracy. Rozwiązanie to, mimo że wymaga samodyscypliny i zaangażowania zawodowego, posiada wiele zalet – główną z nich jest to, że dana osoba może jednocześnie świadczyć usługi na rzecz kilku zleceniodawców jednocześnie. Trzeba jednak pamiętać, że osoba zatrudniona na podstawie B2B dla potencjalnego zleceniodawcy oznacza przede wszystkim konieczność opłacenia faktury. W praktyce oznacza to, że wszystkie kwestie podatkowo-księgowe samozatrudniony musi rozwiązać we własnym zakresie.
Istotną kwestią jest w tym przypadku fakturowanie. Pomocnym narzędziem okazuje się tutaj program do fakturowania, za którego pomocą bez problemu można wystawić niezbędne dokumenty rachunkowe. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać oprogramowanie płatne lub darmowe. Należy jednak pamiętać, że darmowe programy często posiadają ograniczenia w zakresie ilości dokumentów wystawianych w określonym czasie użytkowania, ponadto niektóre funkcje mogą być niedostępne.
Największą zaletą programów do fakturowania jest prosta i wygodna obsługa. Co więcej, z aplikacji można korzystać na dowolnym urządzeniu mobilnym, dzięki czemu samozatrudniony w każdej chwili może wystawić określony dokument lub dokonać jego rozliczenia. Nie trzeba również martwić się o zmieniające się często przepisy prawne – programy online są na bieżąco aktualizowane.