Wielu miłośników wina marzy o tym, aby stworzyć swój własny gronowy trunek. Dla wszystkich tych osób mamy dobrą wiadomość! Do stworzenia własnego wina nie potrzeba wiele.
Wino jest jednym z najpopularniejszych trunków, a jego smakiem delektowano się już w starożytnym Rzymie czy Grecji. Do stworzenia tego wyśmienitego trunku nie potrzeba wiele.
Podstawą jest oczywiście (jeśli tworzymy wino gronowe) zakupienie winogron lub też możemy wykorzystać nasze własne zbiory. Dodatkowo musimy wyposażyć się w baniak (balon), jak również w rurkę fermentacyjną dopasowaną do korka balonu.
Ponadto warto posiadać coś (blender bądź sokowirówka), czym będziemy mogli wytworzyć miazgę (ewentualnie sok) z owoców. Następnie warto zakupić drożdże winiarskie. Wiele osób produkując wino wykorzystuje naturalne drożdże, które występują na skórkach owoców. W tym artykule zachęcamy jednak do skorzystania z drożdży winiarskich dostępnych w sklepie. Potrzebny będzie również cukier oraz – w zależności od przepisu – dodatkowe składniki, które wzbogacą smak naszego wina. Po pewnym czasie będziemy potrzebowali mniejszego balonu, bądź specjalnego wiadra oraz wyposażonej w pompkę rurki.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie drożdży winiarskich. Wszelkie instrukcje jak je przygotować znajdziemy na opakowaniu.
Następnie przygotowujemy syrop cukrowy, który uzyskujemy z połączenia wody i cukru w proporcjach zgodnych z tymi, które podano w przepisie, z którego korzystamy.
Kolejnym krokiem jest wlanie do balonu uzyskanego z winogron soku. Później dodajemy przygotowane wcześniej drożdże oraz syrop cukrowy. Syrop cukrowy tworzy się poprzez rozpuszczenie dwóch kilogramów cukru w czterech litrach wody.
Baniak zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną , do której nalewamy wody, co umożliwi nam obserwowanie tego jak pracuje wino.
Po ustaniu burzowej fermentacji wino przechodzi do fermentacji cichej, a naszym zadaniem w tym czasie jest dbanie o temperaturę, w której znajduje się balon oraz pamiętamy o uzupełnianiu wody w rurce fermentacyjnej.
Kolejnym elementem jest zlewanie znad osadu świeżego wina. Robimy to po upływie czasu podanego w przepisie. Wino zlewamy do mniejszych naczyń i zatykamy je korkami ze szklaną rurką.
Po sklarowaniu się wina przelewamy je do wcześniej wyparzonych butelek i korkujemy. Przed przelaniem do butelek możemy także skorzystać z neutralizatora obecności drożdży.
Następnie wino musi leżakować. Jest to ostatni etap fermentacji. Butelki najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, pamiętając, że temperatura w pomieszczeniu nie może spadać poniżej zera. Wino powinno leżakować przez okres czasu podany w przepisie, z którego korzystamy.
Nasz trunek możemy również przechowywać w beczce dębowej, co wpłynie na charakter i strukturę wina.