Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad budową adresów internetowych? Składają się one z kilku części, a ostatni fragment – czyli najczęściej kod kraju, to tak zwane rozszerzenie. W przypadku Polski jest to „.pl”, w przypadku Niemiec „.de” i tak dalej. Czasami jednak są wyjątki od tej reguły.
Rozszerzenie domeny, czyli jej końcowy fragment, ma za zadanie wskazywać kraj, w którym dana domena jest zarejestrowana. Nie ma tutaj jednak sztywnych reguł. Mieszkając w Polsce, teoretycznie możemy zarejestrować domenę niemiecką „.de”, czeską „.cz”, albo francuską „.fr”. Jednak nie zawsze końcówka stanowi kod kraju, czasami oznacza przeznaczenie danego adresu. Na przykład sufiks „.gov” oznacza, że jest to adres rządowy, a domeny biz zazwyczaj przyporządkowane są stronom biznesowym. Zakończenie „.org” mają adresy należące do organizacji pozarządowych.
Wiemy już, że rejestracja domeny zagranicznej nie jest problemem, nawet jeśli nie mieszkamy w danym kraju. Czasami jednak pojawiają się problemy, dlatego podmioty pragnące posiadać takiego rodzaju adres szukają domen specjalnych. Mogą to być na przykład te, które posiadają sufiks „.cc”. Ich rejestracja możliwa jest np. tutaj: https://rapiddc.pl/domeny-cc. Są one właściwe dla jednego z małych państw wyspiarskich, które mimo posiadania własnego adresu domenowego, ma bardzo niewielką liczbę zarejestrowanych adresów. Dlatego rząd zdecydował, że będzie odsprzedawał po atrakcyjnych cenach ww. adresy, przez co każda osoba na świecie może je bez problemu zarejestrować.