Osuszanie budynku z wilgoci kapilarnej (zaciągniętej przez fundamenty i wyżej z nieizolowanego gruntu) jest konieczne w celu zachowania jego dobrego stanu. Jedną z metod jest stosowanie iniekcji ciśnieniowej, jednak wymaga ona specjalistycznych przygotowań, które pozwolą na jej skuteczne wykonanie.
Pierwszym krokiem w celu podjęcia decyzji, czy w ogóle warto stosować iniekcję ciśnieniową, jest ocena przez specjalistę stanu muru. Jego zadaniem jest określenie między innymi tego, czy zawilgocenie ścian rzeczywiście ma charakter kapilarny. Jeśli bowiem zawilgocenie nastąpiło z innych powodów, metoda iniekcji ciśnieniowej nie będzie skuteczna i należy wybrać inny rodzaj osuszania.
Zadaniem specjalisty zajmującego się wstępną oceną murów jest także dobór preparatu, ilości, średnicy i umiejscowienia otworów, a także preferowanego ciśnienia, wykorzystywanego podczas iniekcji. Te wszystkie parametry zdecydują o tym, czy powstanie spójna warstwa izolacyjna i osuszająca. Specjalista może też spróbować wstępnie określić, jaka ilość mieszanki zostanie zużyta. Jest to jeden z kluczowych czynników dla ustalenia ceny całego procesu.
Jeśli na pierwszym etapie okaże się, że w danym przypadku iniekcja ciśnieniowa będzie dobrym wyborem, kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu muru pod kątem ewentualnych pęknięć i potencjalnych miejsc wycieku. O ile występują stare i nieszczelne spoiny lub inne miejsca niepewne, należy je uszczelnić i skontrolować, czy działanie metody iniekcyjnej nie zostanie przez nie zaburzone. Więcej na temat uszczelniania można i przygotowań można przeczytać tutaj: https://kaiser-one.pl/iniekcja-cisnieniowa-cennik/.