Leczenie kanałowe to jeden z bardziej znanych zabiegów z zakresu stomatologii. W wielu pacjentach budzi jednak obawy. Nowoczesne wyposażenie gabinetu i fachowa obsługa w dużej mierze ograniczają nieprzyjemne doznania. Kiedy należy poddać się kanałowemu leczeniu zęba i jakie są wskazania do tego zabiegu? Najczęstszym jest oczywiście stan zapalny miazgi, wywołany bądź to zaniedbaną lub źle leczoną próchnicą, bądź – urazami mechanicznymi. Wskazaniem do zabiegu bywa też bruksizm.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwej tkanki z kanałów zębowych i wypełnieniu powstałego miejsca. W tym celu stomatolog, najczęściej po wykonaniu zdjęcia RTG, oczyszcza wstępnie ząb z próchnicy, a następnie otwiera kanał zęba. Zawartość komory jest precyzyjnie usuwana, a pusta przestrzeń – wypełniana.
W wielu wypadkach wskazane jest leczenie kanałowe zęba z użyciem mikroskopu – umożliwia ono dokładny wgląd do korony zęba i dokładne opracowanie wszystkich kanałów, również tych niedostrzegalnych gołym okiem. Warto więc wybierać gabinet stomatologiczny, świadczący tego typu usługi, na przykład ten z witryny https://www.studio-usmiechu.com/. W toku zabiegu pacjent korzysta ze znieczulenia, dzięki czemu jest on praktycznie bezbolesny. W końcowej ząb zostaje zabezpieczony, możliwa jest jego odbudowa lub dodatkowe zabezpieczenie koroną protetyczną.