Odpowiadając na pytanie musimy zrozumieć, że mamy do czynienia z dwoma potężnymi gatunkami muzycznymi. Nie ma wątpliwości, że metal zrodził się z rocka, ale warto podkreślić co dzieli ojca i syna.
Muzyka rockowa wywodzi się głównie z bluesa i… folku! Początkowe utwory z gatunku były swoistą mieszaniną trzech wskazanych nurtów muzyki. Podobne tempo, raczej wesołe teksty i skoczny rytm. Z biegiem czasu zaczęły pojawiać się różne nurty. Ciemniejszy, bardziej ponury i nastawiony ideologicznie punk rock czy dziwna i niepokojąca muzyka psychodeliczna świadczyły o rosnącej popularności rocka, zwłaszcza wśród nastolatków.
Szczególną popularność wśród młodzieży zyskiwał zespół The Animals, który u schyłku kariery specjalizował się właśnie w psychodelicznych brzmieniach, podczas gdy u jej progu nierzadko aranżował tradycyjne ballady. Już wtedy popularnym zajęciem nastoletnich fanów było pozyskiwanie ubrań i gadżetów związanych z zespołem. Poszukiwane były ubrania, buty, naszywki, plecaki czy torby.
Warto zauważyć, że moda na naszywki i torby powraca, a coraz więcej sklepów świadczy usługi sprzedaży klasycznych gadżetów związanych choćby z The Animals: https://rocktopia.pl/852-animals.
Na ogół metal jest muzyką o wiele surowszą. Od tekstów po ogół brzmienia gatunek ten operuje zmianami tempa i karkołomnymi nieraz harmoniami. Nadal czuć w nim bluesowo-folkowe korzenie. Teksty, jak tradycja nakazuje, nawiązują do średniowiecznych obrzędów, alchemii, historii. Traktują o zakazanej miłości lub zajmują się filozoficznymi pytaniami o sens życia i sens wiary w bogów.
Na koncertach fani poobwieszani są motywami z okładek albumów, od naszyjników po chusty i bandany, a sklepy sprzedające naszywki, torby i plecaki nawiązujące do popularnych zespołów, oferują wyjątkowo zróżnicowany asortyment, jaki przeglądać możesz na https://rocktopia.pl/849-angeles-del-infierno.
Subkultura metalowa jest również jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, właśnie ze względu na tę specyfikę ubioru. Czerń nigdy nie wychodzi z mody.