Obecnie wśród miłośników nietypowych wakacyjnych wrażeń dużym powodzeniem cieszy się aktywność polegająca na wynajęciu jachtu i opłynięciu nim wybrzeża wybranego kraju, zazwyczaj egzotycznego. Czarter jachtów, bo takim terminem określa się to zjawisko, polega na zawarciu pisemnej umowy między podmiotem czarterującym (klientem) a tzw. „opiekunem” jachtu w marinie, czyli najczęściej armatorem. W dokumencie tym jest precyzyjnie ustalony czas wynajmu, miejsce oraz kwota. Poza tym znajdują się w nim stosowne zapisy dotyczące samej jednostki i jej wyposażenia (dokładna specyfikacja).
Czarter jachtu rozpoczyna się zawsze od jego rezerwacji na stronie internetowej konkretnego armatora. Po podaniu niezbędnych danych mamy przeważnie około 5 dni na podjęcie finalnej decyzji i wpłatę stosownej zaliczki. Jeśli nie posiadamy dokumentów uprawniających nas do sterowania tego rodzaju jednostką pływającą, wówczas wybieramy opcję ze skipperem na pokładzie. W dniu wypłynięcia stawiamy się razem z załogą (może to być np. rodzina lub znajomi) w umówionym porcie, a następnie zgłaszamy się do armatora (ewentualnie bosmana) i przejmujemy jacht, przy okazji dokładnie sprawdzając, czy znajduje się na nim cały niezbędny sprzęt i czy z żaglami oraz olinowaniem jest wszystko w porządku. Na koniec udajemy się do biura, gdzie podpisujemy protokół odbioru, wpłacamy określoną kaucję i otrzymujemy wszelkie potrzebne papiery.
Osoby niedoświadczone muszą koniecznie pamiętać o tym, aby w trakcie rejsu słuchać skippera, który pełni rolę kapitana. Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo i komfort całej załogi. Po zakończeniu urlopu wracamy do mariny, zgłaszamy się do armatora i zdajemy jacht, czyli wymeldowujemy go (tzw. check-out). Jeśli chodzi o czarter jachtów Hiszpania, Tajlandia, Turcja, Grecja, Chorwacja i Egipt to kraje wybierane najchętniej przez turystów.