Wzrok – jeden z najważniejszych zmysłów – w dzisiejszych czasach jest bardzo intensywnie eksploatowany. Oglądanie telewizji, praca przed komputerem, czytanie przy sztucznym świetle – wszystko to wpływa bardzo negatywnie na kondycję naszych oczu. Remedium na problemy ze wzrokiem są okulary, które nie poprawiają niestety wady, lecz znacząco poprawiają jakość widzenia i zapobiegają dalszemu pogłębianiu się wady.
Wada wzroku, jeśli zostaje zauważona, powinna być zdiagnozowana przez okulistę, który określa jej typ oraz stopień upośledzenia. Krótkowzroczność, astygmatyzm – kluczowe jest rozpoznanie tego typu anomalii widzenia już w młodym wieku, by odpowiednio wcześnie przypisać szkła korekcyjne. Na tej podstawie dobiera on/ona parametry soczewek, jakie powinny znaleźć się w okularach. W tym momencie wkracza optyk, który na podstawie uzyskanych parametrów wykonuje okulary. Sam proces jest dość skomplikowany i zawiera wiele elementów, z których najbardziej wymagającym jest ustawianie soczewek w oprawkach. Należy pamiętać, że każdy człowiek ma inny kształt twarzy, co też wymaga odpowiedniego ustawienia osi soczewek.
Oprócz przygotowania okularów optykowi można również zlecić naprawę lub konserwację czy sprawdzenie jakości soczewek. Mało znaną dziedziną optyki jest również praca nad przyrządami optycznymi wykorzystywanymi przez okulistów do diagnozy wzroku.