Obrabianie stali – metody i korzyści

Technika i motoryzacja
przystan-informacji
Obrabianie stali – metody i korzyści
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stal to jeden z najbardziej popularnych materiałów, który stosowany jest w budownictwie, motoryzacji i przemyśle. Jest tani i łatwo się go wytwarza, nic więc dziwnego że upowszechnił się na całym świecie. Sprawdzamy jakie metody obróbki stali można wykorzystać. Dowiemy się jaką mają charakterystykę oraz zalety.

Przecinanie i szlifowanie

Dwie najbardziej popularne techniki, które stosuje się w stosunku do elementów stalowych. Pozwalają na dostosowanie wymiarów danej części do późniejszych potrzeb, a także oczyszczenie powierzchni. Stosuje się je zarówno w warsztacie domowym jak i w przemyśle. W przykładach amatorskich spotkamy się z wykorzystaniem pił do metalu bądź szlifierek kątowych, które pozwalają na wykorzystanie obydwu powyższych technik. Są tanie i skuteczne, jednak nie dają wysokiej dokładności. Natomiast duże firmy stawiające konstrukcje stalowe w Krakowie stosują metody profesjonalne, takie jak cięcie laserem czy też metodę CNC. Pozwalają one na uzyskanie wymiarów z dokładnością nawet do setnych milimetra.

Skręcanie i spawanie

Wcześniej omówiliśmy techniki pozwalająca na rozdzielanie i zmianę kształtu elementów stalowych. Natomiast ponowne ich łączenie może dokonać się między innymi za pomocą skręcania śrubami, spawania, bądź też zgrzewania (metoda popularna w przemyśle motoryzacyjnym). Wykorzystując śruby i wkręty możemy połączyć elementy w sposób tani i szybki, jednak nie aż tak trwały. Powodem, dla którego coraz więcej firm jest zainteresowanych spawaniem konstrukcji stalowych jest fakt, że zapewnia ono bardzo wysoką wytrzymałość, natomiast zgrzewanie daje dodatkowo większą odporność na korozję.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
W co powinny być wyposażone magazyny?
W co powinny być wyposażone magazyny?
Rekomendowane
Bramy i furtki – jak sprawić, aby były funkcjonalne przez długie lata?
Bramy i furtki – jak sprawić, aby były funkcjonalne przez długie lata?
Bramy i furtki to szczególnie narażone na uszkodzenia oraz zużycie części ogrodzenia. Są one w końcu nieustannie wystawione na trudne […]
Polecamy