Lęk jest jednym z najczęstszych uczuć psychopatologicznych. Mamy z nim do czynienia wtedy, kiedy czujemy silny stan zagrożenia z powodu wymyślonych, czyli tkwiących w naszej powodów. Dlatego lęk w znacznym stopniu różni się od strachu, Ten ostatni jest uzasadniony rzeczywiście istniejącymi sprawami, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu. Lęk jest przede wszystkim irracjonalny, a jego przyczyn można szukać w różnych miejscach. Niekiedy mogą one być czysto psychologiczne, niekiedy mogą mieć związek z problemem zdrowotnym organizmu.
Mimo że lęk tkwi w naszej głowie, jego przyczyna nieraz tkwi na zewnątrz. Zdarzały się przypadki, w którym pacjenci cierpieli na poważne stany lękowe z powodu guza uciskającego mózg i wywołującego napady różnych myśli. Dlatego zanim podejmiemy się terapii psychologicznej, warto sprawdzić, czy kłopot nie tkwi w przyczynie fizycznej. Może w tym pomóc neurolog Łódź jest miastem, w którym znajdziemy dobrego specjalistę z tego zakresu.
Jeśli zaś chodzi o przyczyny związane z psychiką, mogą one mieć podłoże albo genetyczne, albo środowiskowe. W pierwszym przypadku lęk jest przekazany dziecku w genach przez rodzica i niejako dziedziczy ono tendencję do poczucia zagrożenia. W drugim jest on wyuczony, czyli pojawił się na skutek traum z dzieciństwa lub z innych okresów życia. Jeśli lęk dotyka nas lub kogoś bliskiego, najlepiej zrobimy, udając się do psychiatry. Doświadczonego w tych sprawach fachowca znajdziemy pod adresem https://psychomedic.pl/psychiatra-warszawa/.