Wśród wykorzystywanych we włókiennictwie materiałów prym wiodą tkanina i dzianina. Jeśli chcemy być świadomymi odbiorcami mody lub zajmować się krawiectwem, powinniśmy znać różnicę między nimi. Podział ten wynika z tego, w jaki sposób zostały splecione nici. W pierwszym wypadku będzie to tkanie, w drugim zaś dzianie. Jaka jest między nimi różnica?
W przypadku tkaniny mamy do czynienia z połączeniem dwóch prostopadle położonych nitek, które noszą nazwę osnowy i wątku. Na krośnie rozciągane i naprężane są pierwsze włókna, następnie zaś przeplatane jest między nimi kolejne pasmo. Z kolei w drugim przypadku całość tworzona jest z jednej nici i powstaje z przędzy tworzącej oczka. Różnica tkwi również w metodzie produkcji – tkaniny są tkane na krosnach, a dzianiny tworzone przy użyciu maszyn dziewiarskich lub na szydełku, bądź drutach. To, czy wybierzemy odzież tkaną czy dzianą, zależy od jej funkcji, częstotliwości noszenia i naszych osobistych preferencji.
Na rynku można znaleźć polskie dzianiny i tkaniny wysokiej jakości, produkowane z wysokogatunkowych materiałów. Tkaninę cechuje nierozciągliwość i sztywność, dlatego dobrze sprawdza się przy produkcji marynarek, eleganckich koszul czy dżinsów. Natomiast dzianiny stosowane są do tworzenia ubrań noszonych na co dzień, dopasowujących się do ciała i miękkich, takich jak dresy, podkoszulki, skarpetki, czy piżamy. Niezależnie od rodzaju splotu, warto wybierać włókna naturalne, najbardziej przyjazne dla ludzkiej skóry – bawełnę, jedwab czy len.