Akcent jest czymś bardzo ważnym i istotnym w każdym języku. Zarówno jeśli chodzi o ten czysto gramatyczny, jak i ogólnie rozumiany sposób wymowy. Sprawdzamy, czy sprawia on problemy obcokrajowcom uczącym się polskiego, czy też nie jest akurat szczególnie uciążliwy. Dowiemy się też pewnych istotnych kwestii jeśli chodzi o wymowę naszego języka.
Jeśli chodzi o akcent gramatyczny, to ten powinien zawsze padać w języku polskim na sylabę przedostatnią. Tymczasem w większości języków germańskich, a nawet w sporej części słowiańskich pada on na sylabę pierwszą. Początkowo może to być zmiana trudna do przyswojenia, jednak z czasem można sobie z tym poradzić. Nauka języka polskiego dla obcokrajowców jest pod tym względem dosyć łatwa, jeśli porównamy tą kwestię choćby z zasadami gramatycznymi. Tutaj jest więcej wyjątków niż reguł, co zazwyczaj wpędza początkujących w niemały mętlik.
Teraz poruszymy jeszcze kwestię wymowy. Często słyszymy, że ktoś “mówi z akcentem”, przez co da się bardzo szybko określić czy dana osoba jest rodowitym Polakiem, czy też przyjechała z zagranicy. Wymowa polska jest specyficzna, jednak na pewno łatwiej się jej nauczyć niż gramatyki. Jest tak choćby dlatego, że każda samogłoska i spółgłoska jest w naszym języku wymawiana tylko w jeden sposób (w znakomitej większości przypadków). Jest to niezależne choćby od jej pozycji w wyrazie czy w danej sylabie. Zupełnie inaczej jest m.in. w grupie języków germańskich.