Śmierć bliskiej osoby to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu każdego człowieka. Pogrążeni w bólu i rozpaczy nie mamy głowy, żeby zająć się wszelkimi formalnościami. Na pewno oczywistą sprawą jest, że będziemy potrzebowali firmy pogrzebowej, która pomoże nam uporać się z częścią dotyczącą samej ceremonii pogrzebu. Jedną z takich firm jest https://www.kulmapogrzeby.pl/, gdzie możemy liczyć na pomoc w tym trudnym okresie naszego życia. Jednak sam pogrzeb to nie wszystko, jakich formalności trzeba dopełnić, gdy umrze, ktoś z naszej rodziny? Co należy zrobić? Kogo powiadomić?
Pierwszą osobą, jaką powinniśmy poinformować o śmierci bliskiej nam osoby jest lekarz rodzinny lub lekarz pogotowia. Musi on przyjechać na wskazane przez nas miejsce zdarzenia, stwierdzić zgon i wydać stosowny dokument, tzw. kartę zgonu. Ponadto jeśli zmarły przebywał w szpitalu, zakładzie opiekuńczym albo zginął podczas wypadku – wtedy to prowadzący oddział lub inne odpowiednie służby wystawiają taki dokument. Następnie powinniśmy ten fakt zgłosić urzędnikowi stanu cywilnego. Należy to zrobić w urzędzie adekwatnym do miejsca, gdzie dana osoba zmarła. W wyjątkowych sytuacjach, może to być urząd miasta, w którym zmarły mieszkał. Na zgłoszenie zgonu mamy 3 dni, chyba, że mamy przypadek choroby zakaźnej, wtedy urząd wystawi akt zgonu w ciągu 24 godzin.
Ponadto warto pamiętać, że nie tylko członek rodziny może dokonać takiego zgłoszenia. W pierwszej kolejności powinna tego dokonać najbliższa rodzina, czyli małżonek lub dzieci zmarłego. Ma do tego prawo dalsza rodzina, czyli krewni. Mogą tego również dokonać osoby spoza rodziny, czyli osoby zamieszkałe w lokalu, w którym nastąpił zgon osoby, które były obecne przy zgonie lub naocznie się o nim przekonały oraz administrator budynku, w którym nastąpiła śmierć. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności będziemy mogli ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Przysługuje on osobie, która rzeczywiście pokryła koszty pogrzebu.